17

ରାମ ମନ୍ଦିର ସମାରୋହ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

ଅଯୋଧ୍ୟା: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡବ୍ରେକ୍ ସମାରୋହର ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ବୋଲି ରାମ ଜନମାଭୋମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଯାତ୍ରା ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ଅଯୋଧ୍ୟା ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ଜନମାଭୋମି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ପରେ ଆଜି ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ରାମ ଜନମାଭୋମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭିତରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କିମ୍ବା “ଭୁମି ପୂଜନ” ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ସହିତ ସମୁଦାୟ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଲୋକ ଯୋଗଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
ମନ୍ଦିର ଡିଜାଇନର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ଅତି କମରେ୨୦ ଫୁଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି – ଏହାକୁ ୧୬୧ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ – ୧୯୮୮ ମସିହାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ମୂଳ ଡିଜାଇନ୍ ତୁଳନାରେ ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୧୪୧ ଫୁଟ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ସ୍ଥପତି କହିଛନ୍ତି। ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ପରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ଅତି କମରେ ତିନି ବର୍ଷ ଲାଗିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୫ ର ମହାନ୍ ସମାରୋହ ପୂର୍ବରୁ ତିନି ଦିନିଆ ଧରି ରୀତିନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଳଦୁଆ ଭାବରେ ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପା ଇଟା ସ୍ଥାପନ କରିବେ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!