20

ଭାରତରେ କୋଭିଡ ଟିକାର ମାନବୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ରେ ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଅଣ୍ଡରଟ୍ରିଆଲ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ସମୁଦାୟ ୧୨ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରି-ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆହ୍ଵାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ COVID-19 ପାଇଁ ରକ୍ତ ଏବଂ ନାସୋଫାର୍ଜିଙ୍ଗାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
ଫଳାଫଳ ପରେ, ଟିକାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ୧୦ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ କମିଟିରେ ଦାଖଲ କରାଯିବ, ଯାହା ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସମୀକ୍ଷା କରିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ AIIMS ରେ ୧୦୦ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ।ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (NIV) ର ସହଯୋଗରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭିତ୍ତିକ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍  କୋଭାକ୍ସିନ୍ ନିକଟରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜି) ରୁ ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ୧୨ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ AIIMS- ଦିଲ୍ଲୀ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ରାଣ୍ଡୋମାଇଜଡ୍, ଡବଲ୍-ଅନ୍ଧ, ପ୍ଲେସେବୋ-ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି | ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୧୮ ରୁ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସର ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯିବ, ଏଥିରେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ଗର୍ଭଧାରଣ ନଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨ ରୁ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ୭୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ Dr ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!