16

କୋଭିଡ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକ୍ତର ; ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ସହକର୍ମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  : ଦେଶରେ  ହୁ ହୁ ହୋଇ କରୋନା ର ପ୍ରଭାବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ହେତୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଦେଶର ଅନେକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଡ . ଜୋଗିନ୍ଦର ଚୌଧୁରୀ ଅନ୍ୟତମ ।   କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କର  ଶନିବାର ରାତିରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଡ ଜୋଗିନ୍ଦର ଚୌଧୁରୀ  କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଡ. ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଜୁନ୍ ୨୭ ରେ COVID-19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ |
ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସରକାରୀ ପରିଚାଳିତ ଲୋକ ନାୟକ ହସ୍ପିଟାଲ (LNJP ହସ୍ପିଟାଲ) ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର 3.4 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିଲ୍ ପାଇଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର ଡାକ୍ତର ସଂଘ ପ୍ରାୟ 2.8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା -୫୧ ବର୍ଷିୟ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନକୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ବିଏସଏ ଡାକ୍ତର ସଂଘ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନା ପିତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିଥିଲେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସିଙ୍ଗ୍ରାଉଲିରୁ ଆସିଥିବା ଡ ଜୋଗିନ୍ଦର ଚୌଧୁରୀ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଆମ୍ବେଦକର ହସ୍ପିଟାଲର କାଜୁଆଲିଟି ବିଭାଗରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ, ଯାହାକି କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଶୀର୍ଷ ମେଡିକାଲ୍ ସଂସ୍ଥା – ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମ୍ଏ) ଦ୍ୱାରା ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଯଦି COVID-19 ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!