31

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନାଗରା ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ରାମ ମନ୍ଦିର

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୧/୮: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ଏହାର ଡିଜାଇନ୍ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଯୋଜନା ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ବୋଲି ଆଜି ଏହାର ସ୍ଥପତି କହିଛନ୍ତି।
ସ୍ଥାପତ୍ୟର ନାଗରା ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଦୁଇଟି ଭକ୍ତଙ୍କ ବଦଳରେ ପାଞ୍ଚଟି ଗମ୍ବୁଜ ରହିବ ଯାହା ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଭକ୍ତଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଆସନ୍ତା ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରର “ଭୁମି ପୂଜନ” (ଭୂମି ଭାଙ୍ଗିବା) ସମାରୋହ ଅଗଷ୍ଟ୫ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଯୋଗଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଟ୍ରଷ୍ଟର ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନମଭୋମୀ ତେରଥା କ୍ଷେତର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ନିର୍ମାଣକୁ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ ।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ମନ୍ଦିରର ଡିଜାଇନ୍ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଆକାରର ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ବୋଲି ଏହାକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରିଥିବା ସ୍ଥପତି ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ସୋମପୁରା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ ପବିତ୍ର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଏକ ଶିଖରା (ଟାୱାର) ଏବଂ ଦୁଇଟି ଗମ୍ବୁଜର ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାଞ୍ଚଟି ଗମ୍ବୁଜ ରହିବ। ପୂର୍ବ ଯୋଜନାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ହେବ।” ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସୁନ୍ନି ୱାକଫ ବୋର୍ଡକୁ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମି ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପବିତ୍ର ସହରରେ “ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ” ସ୍ଥାନ । ମନ୍ଦିର ସ୍ଥପତିଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଆସିଥିବା ଶ୍ରୀ ସୋମପୁରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ସଂରଚନା ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ (ଭିଏଚପି) ର ସ୍ୱର୍ଗତ ନେତା ଅଶୋକ ସିଙ୍ଗଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଏକ ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ୩୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ପରିକଳ୍ପନା ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା, କାରଣ ତାଙ୍କୁ ମାପର ଏକକ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରି ଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ୧୯୯୦ରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲି, ସେତେବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୈଣସି ଜିନିଷ ଭିତରକୁ ନେବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା, ଏପରିକି ମାପ ଟେପ୍ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା ଏବଂ ମୋତେ ମୋର ପଦାଙ୍କ ସହିତ ମାପିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସୋମପୁରା କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!