ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ

100

ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ସାମିଲ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର

Team Odian News |

ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ସାମିଲ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର
ଯାଜପୁର ,୫/୭(ଓଡ଼ିଆନ୍‍ ନ୍ୟୁଜ୍‍)  : ଆର୍ଥିକ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଭାବକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚତୁର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାରେ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ (ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍)ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍
କଳିଙ୍ଗନଗର (ଟିଏସକେ) ସାମିଲ ହୋଇଛି ।
ଡବ୍ଳୁଇଏଫ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟୱର୍କରେ ସାମିଲ ହେବାର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଓ ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ ନିର୍ମାଣ କାରଖାନା । ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ ନିଜର ଏହି ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ସମେତ ୧୦ଟି କାରଖାନାକୁ ସାମିଲ କରିଥିବା ବିଷୟରେ ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୩ରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।
କରିବାରେ କଂପାନି ଆଗରେ ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ମାପ
ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ନେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ସିଇଓ ଓ ଏମ୍ଡି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଟି ଭି ନରେନ୍ଦ୍ରନ
ନେଟୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ସାମିଲ ହେବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ।
ପ୍ରଥମ ଥର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି । କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ଆମର କେବଳ ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ୟୁଟିଲିଟି ନାହିଁ ବରଂ ଅଟୋମେସନ୍ ଓ ଡିଜିଟାଲ୍ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଜରିଆରେ
ପହଂଚାଇବାକୁ ଚାହୁଥିବା ବେଳେ , ଆମେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଉକ୍ରର୍ଷତାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆମର ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ନୂତନତ୍ୱ ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିବୁ ।’’
୨୦୧୬ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଟିଏସ୍କେ ଜମିରେ ପରିବାତ୍ପ୍ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାରଖାନା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପିତ କାରଖାନା । ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ଆଡଭାନ୍ସଡ୍ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ବେଟି ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟୱର୍କ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଆଧୁନିକ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ପରିବର୍ତନକାରୀ ଉ
ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ସାରା ବିଶ୍ୱର ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବର ସକାରାତ୍ମକ ସୁଯୋଗକୁ ହାସଲ ଓ ସଶକ୍ତ କରାଉଛି ।’’ 
ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ସାମିଲ

ହେଲା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର
ଆର୍ଥିକ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଭାବକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚତୁର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାରେ ନେତୃତ୍ୱ
ର୍ଶନ କରିଥିବା ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ (ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍)ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍
୍ ନେଟୱର୍କରେ ସାମିଲ ହେବାର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଓ ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ
ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ ନିଜର ଏହି ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ସମେତ ୧୦ଟି କାରଖାନାକୁ ସାମିଲ କରିଥିବା
ବିଷୟରେ ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୩ରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା, ବିଗ୍ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଓ ୩ଡି ପ୍ରିଟ
ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ମାପଦ
ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ କାରଖାନା ଏହି ନେଟୱର୍କରେ ସାମିଲ ରହିଛି ।
ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ସିଇଓ ଓ ଏମ୍ଡି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଟି ଭି ନରେନ୍ଦ୍ରନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ସମ୍ମାନଜନକ ଲାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ନେଟୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ସାମିଲ ହେବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ଭାରତୀୟ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପରେ ଅନେକ କିଛିକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି । କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ଆମର କେବଳ ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ୟୁଟିଲିଟି ନାହିଁ ବରଂ କ୍ଷପ ଜରିଆରେ ଉଚ୍ଚ ଉତ୍ପାଦକତାକୁ ବଢ଼ାଉଛି । ଆମେ ଟିଏସ୍କେର କ୍ଷମତାକୁ ୮ ଏମ୍ଟିପିଏରେ ପହଂଚାଇବାକୁ ଚାହୁଥିବା ବେଳେ , ଆମେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଉକ୍ରର୍ଷତାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆମର ମୂଲ୍ୟ ତନତ୍ୱ ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିବୁ ।’’ ୨୦୧୬ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଟିଏସ୍କେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ତର ହାସଲ କରିପାରିଥିଲା । ୩୦୦୦ ଏକରରୁ ଅଧିକତ୍ପ୍ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାରଖାନା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପିତ ଆଡଭାନ୍ସଡ୍ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ବେଟି
ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟୱର୍କ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଆଧୁନିକ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ପରିବର୍ତନକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ଉପରେ କେବଳ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁନାହିଁ ବରଂ ସବୁଠୁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସହାୟକ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ପରସ୍ପର ସହ ବଂଟବିପ୍ଳବର ସକାରାତ୍ମକ ସୁଯୋଗକୁ ହାସଲ ଓ ସଶକ୍ତ କରାଉଛି ।’’

 ଚଜଋଝଝ ଜଋଖଋଇଝଋ
ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ସାମିଲ
ଆର୍ଥିକ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଭାବକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚତୁର୍ଥ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରଣୟନ କରିବାରେ ନେତୃତ୍ୱ
ର୍ଶନ କରିଥିବା ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ (ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍)ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଲାଇଟ୍ହାଉସ୍ ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍
୍ ନେଟୱର୍କରେ ସାମିଲ ହେବାର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଓ ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ
ଡବ୍ଲୁଇଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ ନିଜର ଏହି ନେଟ୍ୱର୍କରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର ସମେତ ୧୦ଟି କାରଖାନାକୁ ସାମିଲ କରିଥିବା
କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା, ବିଗ୍ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଓ ୩ଡି ପ୍ରିଟିଂ ଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରଣୟନ
ଦଣ୍ଡ ବିଚାରକୁ ନେଇ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ
ରଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ କାରଖାନା ଏହି ନେଟୱର୍କରେ ସାମିଲ ରହିଛି ।
ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ର ସମ୍ମାନଜନକ ଲାଇଟ୍ ହାଉସ୍
ଭାରତୀୟ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପରେ ଅନେକ କିଛିକୁ
ପ୍ରଥମ ଥର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି । କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ଆମର କେବଳ ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ୟୁଟିଲିଟି ନାହିଁ ବରଂ ଟିଏସ୍କେର କ୍ଷମତାକୁ ୮ ଏମ୍ଟିପିଏରେ
ପହଂଚାଇବାକୁ ଚାହୁଥିବା ବେଳେ , ଆମେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଉକ୍ରର୍ଷତାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆମର ମୂଲ୍ୟ ନ ସ୍ତର ହାସଲ କରିପାରିଥିଲା । ୩୦୦୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ
ତ୍ପ୍ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ କଳିଙ୍ଗନଗର କାରଖାନା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପିତ ଥିବା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଗ୍ରିନଫିଲ୍ଡ ଇସ୍ପାତ ଆଡଭାନ୍ସଡ୍ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ବେଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଗ୍ଲୋବାଲ୍
୍ୟମ ଉପରେ କେବଳ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁନାହିଁ ବରଂ ସବୁଠୁ ସହାୟକ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ପରସ୍ପର