ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ

25

ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ହେବ ଜନଗଣନା

Team Odian News |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ଜନ ଗଣନା ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଜାତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ପଞ୍ଜୀକରଣ (ଏନପିଆର) ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଜନସଂଖ୍ୟା କିଭଳି ସଠିକ୍ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ହେବ ସେ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଡିଜିଟାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଗଣନା ହେଲେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୧ରେ ଅନ୍ତିମ ଥର ଜନ ଗଣନା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୨୧ କୋଟି ଥିଲା। ଏବେ ଠିକ୍ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୨୧ରେ ଜନ ଗଣନା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ଏଥିପାଇଁ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିପାଇଁ ୩୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଜନଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ।

୨୦୨୧ରେ ଜନଗଣନା ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଥିଲେ।

ଶ୍ରୀ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୮୬୫ରେ ଦେଶର ଜନଗଣନା ହୋଇଥିଲା। ୨୦୨୧ରେ ୧୬ଶ ଜନଗଣନା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚିନ୍ତାକରି ମୋଦି ସରକାର ଆଗକୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଜନଗଣନା ଆପ୍ ଜରିଆରେ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ରେ ମୋଦି ସରକାର ଆସିବା ପରେ ଦେଶର ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୁ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।