ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ମହାମହିମଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୧: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ୭୪ ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଛନ୍ତି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ (ଏଆର୍) ଏବଂ ଦୂରଦର୍ଶନ ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏହା ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି। ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଏକ ସାର୍ବଭୌମ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଲା ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଗ୍ରହଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶରେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟପଥରେ ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ପଦଯାତ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଥିରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଏବଂ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଗଠିତ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ / ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଦର୍ଶନ; ପିଲାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ; ବିଜୟ ଚକ୍ର ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏନସିସି ରାଲିର ସମାରୋହ ବ୍ୟତୀତ ଆକ୍ରୋବାଟିକ୍ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ଚାଳନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।୭୪ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣର ଆରମ୍ଭରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁର୍ମୁ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରୁ, ଆମେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଆମେ କରିଥିବା ସଫଳତାକୁ ପାଳନ କରିଥାଉ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାରତୀୟ। ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅନେକ ଭାଷା ଆମକୁ ବିଭକ୍ତ କରିନାହିଁ ବରଂ ଆମକୁ ଏକତ୍ର କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଏକ ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ମୂଳ ବିଷୟ। ଭାରତ ଏକ ଗରିବ ଏବଂ ଅଶିକ୍ଷିତ ରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଚାଲିଆସିଛି। ସମ୍ବିଧାନର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କର ସାମୂହିକ ଜ୍ଞାନର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ବିନା ଏହି ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: