ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ୭୫ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭ା୫:ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ୭୫ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ | ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖ ରବିବାର ଦିନ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ଉଦ୍ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ।  ସୂଚନାନୁସାରେ,  ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସକାଳ ୯.୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ। ସଂସଦ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗାନ୍ଧୀ ମୂର୍ତ୍ତି ନିକଟରେ ଥିବା ପାଣ୍ଡ୍ୟାରେ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପୂଜା ପରେ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ଚାମ୍ବର ପରିସର ଯାଞ୍ଚ କରିବେ। ଏହାପରେ ତାମିଲନାଡୁର ପୁରୋହିତମାନେ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବରରେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଚେୟାରର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସେଙ୍ଗୋଲ ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବରରେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିଭାନ୍ଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗଦୀପ ଧନଖରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଅଭିନନ୍ଦନର ବାର୍ତ୍ତା ପଢିବେ। ଏହି କ୍ରମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ମଧ୍ୟ ଲିଖିତ ବାର୍ତ୍ତା ପଢିବେ|ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ଦୁଇଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଚିତ୍ର ପ୍ରସାରଣ ହେବ। ସଂସଦର ଅଭିଭାବକ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୭୫ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ଏବଂ ଏକ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଶେଷରେ ଲୋକସଭା ସଚିବ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିବେ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!