ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଏଏସଆଇ ଡିଜିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ସଡ଼ଙ୍ଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୩ : ଐତିହ୍ୟ କରିଡର ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଗଠନମୂଳକ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ସଡ଼ଙ୍ଗୀ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମହାନିର୍ଦେଶକ (ଡିଜି) କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ୧୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କାମ ନହେବା ପାଇଁ ଦାବି ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ‘ଏଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏଆର୍‌’ ଆଇନ ୧୯୫୮’ର ବ୍ୟାପକ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିବାରୁ ବିହିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ‘ଭାରତର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ସର୍ଭେ’ର ଡି.ଜି.ଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ଆଜି ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ଦେଇଛି। “ସେହିଭଳି ମନ୍ଦିରର ଚାରିପାଖରେ ୧୦୦ ମିଟରରୁ ୨୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବା ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ । ତେବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ନିଷିଦ୍ଧ ତଥା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ବୋଲି ସଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି। ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ସଂସଦୀୟ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଡିଜି, ଏଏସଆଇ ବିଦ୍ୟାବତୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ସେ ଏଏମଏଏସଆର ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ନୂତନ ସଂଶୋଧିତ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇବାକୁ ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର କ୍ଷମତା ନାହିଁ। ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ନିଷିଦ୍ଧ ତଥା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମନ୍ଦିରର ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି। ମୁଁ ଏଏସଆଇ ଡିଜି ବିଦ୍ୟାବତୀଙ୍କୁ ଭେଟି ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥିତ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦରେ ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: