ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ମାଲକାନଗିରି,୧୩/୦୬(ଶ୍ରୀନିବାସ ପଣ୍ଡା/ଭିକି ବାରିକ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ସୀମାନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଛତିଶଗଡ ବିଜାପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଗଙ୍ଗାଲୁର କ୍ଷେତ୍ର କମିଟିର ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତି ମାଓବାଦରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି l ରାଜ୍ୟ ରେ ଚାଲିଥିବା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନୀତିର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ହେତୁ ଗଙ୍ଗାଲୁର ଏରିଆ କମିଟିର ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି l ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ଦମ୍ପତି ଙ୍କ ପରିଚୟ ହେଲା (୧)କୋରସା ଅନୀତା ସ୍ୱାମୀ କୋରସା ଲାଚୁ ବୟସ ୨୯ ବର୍ଷ ଜାତି ମୁରିଆ କାଣ୍ଡକାପାରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ନାଇମଡ ଜିଲ୍ଲା ବିଜାପୁର ( କେ.ଏ.ଏମ.ଏସ ସଦସ୍ୟ) (୨) କୋରସା ଲାଚୁ ପିତା କୋରସା ପାଣ୍ଡୁ ବୟସ ୩୨ ବର୍ଷ ଜାତି ମୁରିଆ କାଣ୍ଡକାପାରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ନାଇମଡ ଜିଲ୍ଲା ବିଜାପୁର (ଜାପେଲି କାଣ୍ଡକାପାରା ମିଲିସିଆ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ସେକ୍ସନ୍ କମାଣ୍ଡର) ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ ବିଜାପୁର ଶ୍ରୀ କମଲଲୋଚନ କଶ୍ୟପ, ଅତିରିକ୍ତ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡକ୍ଟର ପଙ୍କଜ ଶୁକ୍ଲା, ଡେପୁଟି ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ଆଶିଷ କୁଞ୍ଜାମଙ୍କ ସଂମୁଖରେ ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ l କୋରସା ଲାଚୁ ବୟସ 32 ବର୍ଷ (ଜାପେଲି କାଣ୍ଡକାପାରା ମିଲିସିଆ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ସେକ୍ସନ୍ କମାଣ୍ଡର) ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନରେ 2002 ମସିହାରେ, ଗଙ୍ଗାଲୁର ର ସିଏନ୍ଏସ୍ ସଭାପତି ଦୀନେଶ ମୋଡିୟାମ୍ ଦ୍ୱାରା ସିଏନ୍ଏମ୍ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ସଂଗଠନରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୮ ରେ ସଂଗଠନର ଅନୀତା ହାପକା ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ୨୦୧୦ ମସିହାରେ, ଜାପେଲି କାଣ୍ଡକାପାରାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜନତା ସରକାରଙ୍କ ସଭାପତି ସୁକି ପୁନେମ ଜିଆରଡି ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଥିଲେ l ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ମିଲିସିଆ ସଦସ୍ୟ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ୨୦୧୯ ରେ ମିଲିସିଆ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ସେକ୍ସନ୍ କମାଣ୍ଡର ପଦରେ କୋରସା ଲାଚୁ ଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୫ ମସିହାରେ, ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ୦୨ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ। ନାଇମେଣ୍ଡ ବଜାରରେ ୨୦୧୭/୧୮ ବର୍ଷରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କନଷ୍ଟେବଳ ତେଲାମ ମାରୁମଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା | ୨୦୨୧ ମସିହାରେ, ନାଇମଡ ଗାଗ୍ରୋପାରା ରେ ୦୧ ପୋଲିସ୍ ହତ୍ୟାରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। କୋରସା ଅନୀତା ବୟସ ୨୯ ବର୍ଷ ଜାତି ମୁରିଆ ସାକିନ୍ ଜାପେଲି କାଣ୍ଡକାପାରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ନାଇମଡ ଜିଲ୍ଲା ବିଜାପୁର (କେ.ଏ.ଏମ.ଏସ ସଦସ୍ୟ) ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନରେ ୨୦୩ ମସିହାରେ, ଗ୍ରାମ ନାଇମଡ଼ ମିଲିସିଆ କମାଣ୍ଡର ରମେଶ ପୁନେମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୁମରା ର ବାଲ ସାଙ୍ଗମ ପଦରେ ସଂଗଠନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଜାପେଲି କାଣ୍ଡକାପାରାଙ୍କୁ କେ.ଏ.ଏମ.ଏସ ସଦସ୍ୟ ରୂପେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଗାଁ ଗାଁ ରେ ମହିଳା ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିବା ସହିତ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଉକ୍ତ ମାଓବାଦୀମାନେ ସଂଗଠନରେ ଥିବା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶ, ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚରଣରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ଛତିଶଗଡ ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନୀତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଉପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ନଗଦ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: