44

କୃଷକଙ୍କ ଆଜିର ଟ୍ରାକ୍ଟର ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ୫ହଜାର ଟ୍ରାକ୍ଟର କରିବେ ୫ଘଣ୍ଟାର ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ , ୨୬/୦୧: କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିବା କୃଷକମାନେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିବେ। ‘କିଷାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପରେଡ’ ନାମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପୁଲିସର ଅନୁମତି ଆଧାରରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ରାସ୍ତା ରେ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ କିଷାନ ୟୁନିୟନ ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କରାଯିବ ଓ ଏଥିରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ତିନିଟି ରାସ୍ତା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି  କରିଛି। ଶୋଭାଯାତ୍ରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଫେରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଟି ଲେନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରାକ୍ଟର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁଲିସ ଦେଇଥିବା ଅନୁମତିରେ ୩୬ଟି ସର୍ତ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ୫ହଜାର ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ୫ହଜାର ଲୋକ ଭାଗନେବେ। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ଣ ୫ଟାରେ ଶେଷ ହେବ। ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ୨୫୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି। ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଆପତ୍ତିଜନକ ବ୍ୟାନର କିମ୍ବା ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ପୁଲିସ ଅନୁମତି ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଗ୍ନିଶମ, ବିଏସଇଏସ୍‌, ଏନଡିପିଏଲ ଓ ଅନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଠାରୁ କୃଷକମାନେ ଅନୁମତି ଆଣିବେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂଗଠନ ନିଜର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଦେଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ। ରାସ୍ତାରେ କେହି କୌଣସିଠାରେ ଅଟକି ପାରିବେ ନାହିଁ। କୌଣିସ ପ୍ରକାର ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗାଡି ଏପରିକି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକମାନେ ସଂସଦ ଭବନ ଅଭିମୁଖେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯିବେ ବୋଲି କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ କିଷାନ ୟୁନିୟନ ନେତା ଦର୍ଶନ ପାଲ କହିଛନ୍ତି।

 

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!