105

ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକ

ଲୋକଙ୍କୁ ₹ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ୩ ଲକ୍ଷ   ନଗଦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇ ନିଆଯାଉଥିଲା ସୂଚନା 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୬/୮: ଅର୍ଥ ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର କିଛି ତିବ୍ଦତୀୟ ଭିକ୍ଷୁଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ଦେଉଥିଲେ, ସମ୍ଭବତ ତିବ୍ଦତୀୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତା ଦଲାଇ ଲାମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ନେଇ ଆୟକର ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ମଜନୁ କା ତିଲା ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ₹ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି।
ନକଲି ନାମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୁଓ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ହୋଇଥିବା ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଲୁଓ ସାଙ୍ଗ ୨୦୧୪ରେ ନେପାଳରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେ ମିଜୋରାମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମଣିପୁରରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନକଲି ପାସପୋର୍ଟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ପରିଚୟ ନେଇଥିଲେ। ସେହି ନାମରେ ତାଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ତିବ୍ଦତୀୟ ଭିକ୍ଷୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ଲୁ ସାଙ୍ଗଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଆଇଟି ବିଭାଗ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗାଯୋଗ ଚାଇନାର ଆପ୍ ୱେ ଚାଟ୍ ରେ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଦିଲ୍ଲୀର ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଲଣ୍ଡରିଂରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଭାଗ ଟ୍ରାକିଂ କରିଛି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଚଳାଉଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଜରିଆରେ ₹ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଚାଇନାର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ତରଫରୁ ଏହି କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହି କାରବାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ହଂକଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା | ୱେ ଚାଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବିଭାଗର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!