Odian News
54

ତାଲିବାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ

କାବୁଲ,୪/୯: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଉଛି, କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ ଚାହୁଁ ନାହିଁ ଯେ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତୁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମହିଳାମାନେ ତାଲିବାନର ଏହି କଥାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ତାଲିବାନ ବିରୋଧରେ ଏକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଛନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ସରକାରଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମହିଳା ବିନା ସଫଳ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ତାଲିବାନ ନୂଆ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାମାନେ ନିଜର ଅଧିକାର ପାଇଁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବା ପାଇଁ  ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି । ଏକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏହି ମହିଳାମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ସରକାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ତାଲିବାନ ନିଜ ସରକାରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ନଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାବୁଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାମାନେ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହିଳା ବିରୋଧକାରୀ ଫାତିମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିରୋଧ କରୁଛୁ କାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବିନା କୌଣସି ସମାଜ ସମୃଦ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ । ଯଦି ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ଦେଶରେ, କୌଣସି ସମାଜରେ, କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କିମ୍ବା କ୍ୟାବିନେଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥାନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ଦେଶ କିମ୍ବା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!