63

ଭିଟାମିନ୍ ଡି କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଉପକାରିତା ପାଇଁ ୬ ଖାଦ୍ୟ: ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ D କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ‘ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଭିଟାମିନ୍’, ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟରୁ କ୍ୟାଲସିୟମ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହାକି ଆମ ହାଡ, ମାଂସପେଶୀ, ଦାନ୍ତ ଏବଂ ନଖକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଯଦି ଭିଟାମିନ୍ ଡି COVID-19 ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ – ବୋଷ୍ଟନ୍ ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |  ସାଧାରଣ ଜନତା ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଦ୍ୱାରା COVID-19 ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲାଭ ରହିଛି।
୬ ଭିଟାମିନ୍ ଡି-ରିଚ୍ ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଯୋଗ କରିପାରିବେ |
୧. ମାଛ
ସଲମାନ, ଟୁନା ଏବଂ ମାକେର୍ ପରି ତେଲିଆ କିମ୍ବା ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ମାଛରେ କମ୍ ତେଲିଆ ମାଛ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍ D ଥାଏ |
୨. ଅଣ୍ଡା ହଳଦିଆ |
ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶ ଆପଣ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବେ ପ୍ରକୃତରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ |
୩. ପନିପରିବା
ଏହି ସୁସ୍ଥ ପନିପରିବାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଭରପୂର ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ |
୪. ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶସ୍ୟ
ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗହମ, ରାଗି, ବାର୍ଲି, ଓଟସ୍ – ସମସ୍ତ ଶସ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍ D ଯୋଗାଇଥାଏ |
 ୫. ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ |
କ୍ଷୀର, ପନିର, ଦହି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ରଖନ୍ତୁ |
୬. ସୋୟା କ୍ଷୀର ଏବଂ ବାଦାମ କ୍ଷୀର |
ତୁମର ଭିଟାମିନ୍ D ଠିକ୍ କରିବାକୁ ତୁମର ନିୟମିତ କ୍ଷୀର ଏବଂ ସୋୟା କ୍ଷୀର ଏବଂ ବାଦାମ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟରେ ବିକଳ୍ପ |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!