51

କାହିଁକି ଧନତେରସ…..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୧୧ : ଧନତେରସରୁ ହିଁ ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଦୀପାବଳି ମହୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନତେରସର ତାରିଖ ନଭେମ୍ବର ୧୨ରୁ ଆରମ୍ଭ । ଧନତେରସ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସୁନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଲେଣି। କାରଣ ଧନତେରସ ଦିନ ସୁନା, ରୂପା କିଣିଲେ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଲୋକମାନେ ଏହି ଶୁଭ ଅବସରରେ ଜିନିଷ କିଣିବା ପାଇଁ କିଛି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ରଖିଥାନ୍ତି । ଧନତେରସରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ବିଶେଷ ଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ସୁନା, ଅଳଙ୍କାର, ଉପକରଣ ଏବଂ ବାସନ କିଣିବାକୁ ବଜାରକୁ ଆସନ୍ତି । ଧନତେରସ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାହା ଅନେକେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ବିଷୟରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଏବଂ ଲୋକକଥା ରହିଛି । ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ କଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ଧନନ୍ତରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ।
କାହିଁକି ଧନତେରସ ପାଳନ କରାଯାଏ ? ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭକ୍ତଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଧନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି କୁବେରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ।
ଧନତେରସ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୨୮ ମିନିଟରୁ ୫ଟା ୫୯ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଏହି ୩୦ ମିନିଟ ଭିତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନତେରସ ପୂଜା କରିନେବା ଉଚିତ। ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖ ସକାଳ ୧୧ଟା ୨୦ ମିନିଟରୁ ୧୨ଟା ୦୪ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଅଭିଜିତ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖ ସକାଳ ୧୧ଟା ୨୦ ମିନିଟରୁ ୧୨ଟା ୦୪ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଅଭିଜିତ ମୁହୂର୍ତ୍ତ।
ଧନତେରସ ଦିନ ସକାଳ ୬ଟା ୪୨ ମିନିଟରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୫୯ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ। ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ୧୬ ମିନିଟ ସମୟ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସୁନା କିଣିଲେ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୁଏ, ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!