Odian News
122

ବ୍ରିଟେନ ଟଙ୍କାରେ ରହିବ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଛବି ।

ଇଲଣ୍ଡ,୨/୮: ବ୍ରିଟେନ ଟଙ୍କାରେ ରହିବ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଛବି । ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଇମେଲ ବ୍ରିଟେନର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ  ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି ।   ବ୍ରିଟେନର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଇଷି ସୁନାକ ରୟାଲ ମେଣ୍ଟ ଆଡଭାଇଜରୀ କମିଟି (ଆରଏମଏସି) କୁ ସେହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ବ୍ରିଟେନର ଟ୍ରେଜେରୀ । ୧୮୬୯ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସାରା ଜୀବନ ଅହିଂସା ପାଇଁ ସମପିତ ରହିଛି । ସେ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାର ସଂଗ୍ରାମରେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ, ଅକ୍ଟୋବର ୨, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅହିଂସା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାର କିଛି ମାସ ପରେ, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ୧୯୪୮ ରେ ତାଙ୍କୁ “ଜାତିର ପିତା ” କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଖବର ଜଣାପଡିବା ପରେ ଭରତ ରେ ଖୁସି ବାତାବରଣ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!