Odian News
184

“ରାମ ଲାଲା”ଙ୍କ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଉଛି ଅଯୋଧ୍ୟା

ଅଯୋଧ୍ୟା,୪/୮ :ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡିବେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୋ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚପର ଯୋଗେ ପ୍ରାୟ ୧୨୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଉଡ଼ିବେ। ସପର୍ ନଦୀ କୂଳରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପବିତ୍ର ସହରର ଏକ କଲେଜରେ ସ୍ଥାପିତ ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଏହି ଚପର ଅବତରଣ କରିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଣ୍ଟା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିତାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏକ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜନ ରୀତିନୀତି କରିବେ। ଦେଶର କରୋନାଭାଇରସ୍   ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ମେଗା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଚାରି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମଞ୍ଚରେ ରହିବେ।   ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ହନୁମାନଗରୀ ମନ୍ଦିର ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୧୦   ମିନିଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାମ ଜନମ ଭୂମି କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାନକୁ ଯିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଭୂମିପୂଜନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ସେହି ମଞ୍ଚକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ “ରାମ ଲାଲା” କିମ୍ବା ଶିଶୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ। ଶାସକ ବିଜେପିର ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ମତଦାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ମୂଳ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ପ୍ରତୀକ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପା ଇଟା ରଖିବେ। ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆଲୋକିତ ହୋଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ଗତକାଲି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଏବଂ କେବଳ ଯେଉଁମାନେ ଭୂମି ପୂଜନ ସମାରୋହରେ ସୁରକ୍ଷା କୋଡେଡ୍ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଛନ୍ତି – ପ୍ରାୟ ୧୭୫ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ସୋମବାର ଦିନ ବାରଜଣ ପୁରୋହିତ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମ ଏବଂ ସୀତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତାକାଲିର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୧୭୫ ନିମନ୍ତ୍ରିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୩୫ ପୁରୋହିତ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତା ଅଛନ୍ତି |ଏହି ସମାରୋହକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରସାରଣକାରୀ ଡୋର୍ଡାର୍ଶନ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରିବେ।  ୨.୭୭ଏକର ଜାଗା ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବିବାଦ ପରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ  ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!