62

“କଣ ଭାବିବା” ନୁହେଁ, “କିପରି ଭାବିବା” ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଜୋର ଦେଇଥାଏ : ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୂଆ ଶିକ୍ଷାନୀତିକୁ ନେଇ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଭାରତରେ ୩୪ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଦଳାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପକ୍ଷପାତିତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢାଇବା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଏକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ବିଷୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। “ପୁରାତନ ନୀତି କ’ଣ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି କିପରି ଚିନ୍ତା କରିବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ। ଏହା ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ” ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ରିଫର୍ମସ୍ କନକ୍ଲେଭ “ର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ କହିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି | ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ କ୍ୟାବିନେଟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ NEP ଭାରତର ୩୪ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ସ୍ଥାନ ନେଇଛି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। “ଆଜି ସମଗ୍ର ଭାରତରୁ (NEP ରେ) ମତ ଏବଂ ମତାମତ ଆସୁଛି। ଲୋକମାନେ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବହୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନୀତି ପ୍ରତି କେହି ପକ୍ଷପାତ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କେହି କହୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ର … ଏହା ଏକ ବଡ଼ କଥା, ଏକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ବିଷୟ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ତାହା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। NEP ର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାତୃଭାଷା କିମ୍ବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ୫ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | “ଯେତେବେଳେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାତୃଭାଷା କିମ୍ବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ବିଷୟ ଜାଣିବା ସେତେ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ଶ୍ରେଣୀ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାତୃଭାଷାରେ ଶିକ୍ଷା କରିବା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଥରେ ଗୋଟିଏ ବିଷୟ ବୁଝିବା ପରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜଳ ହେବ। , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାମିଲନାଡୁ ପରି କେତେକ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଭାଷା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଚାକିରି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେତୁ ଯେଉଁ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ବ .ାଇଛନ୍ତି। ନୂତନ NEP ରେ ଥିବା ତିନି ଭାଷା ଫର୍ମୁଲା “ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ ଦୁ sad ଖଦାୟକ” ବୋଲି ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଡାପ୍ପାଡି କେ ପାଲାନିସ୍ୱାମୀ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ନୂତନ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ତାମିଲନାଡୁ କେନ୍ଦ୍ରର ତିନୋଟି ଭାଷା ନୀତିକୁ କେବେବି ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ। ନୂତନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତିନି ଭାଷା ନୀତି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ ଦୁଖ ଦାୟକ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ (ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ) ତିନି ଭାଷା ନୀତିର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ।” NEP ର ମୁଖ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ତିନି କିମ୍ବା ଚାରି ବର୍ଷର ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ, ଡିଗ୍ରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ତଦାରଖ ପାଇଁ ଏକକ ନିୟାମକ ସହିତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ୩.୫ କୋଟି ସିଟ୍ ଯୋଡିବା | MPhil କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରାଯାଇଛି | ଏହି ନୀତିରେ “ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକକ ଓଭରଚରିଂ ଛତା ସଂସ୍ଥା” ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି), ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍ (AICTE) ଏବଂ ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତି ପରିଷଦ (NAAC) ପରି ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!