45

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ନେତାଜୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ

କୋଲକତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲରେ‘ପରାକ୍ରାମ ଦିବସ’

କଲକାତା୨୩/୧ : ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ନେତାଜୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ । ୧୩୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବାହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁନ୍ଦା ରକ୍ତ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। କୋଲକତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲରେ ଆୟୋଜିତ ‘ପରାକ୍ରାମ ଦିବସ’ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି କୋଲକାତା ଆସିବା ମୋ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣର ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପିଲାଦିନରୁ ଏହି ନାମ ଶୁଣିଥିଲି- ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ମୁଁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଏହି ନାମ ମୋ କାନକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମୁଁ ଏକ ନୂତନ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲି। ସେ ଏଭଳି ଏକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ ସେହି ସାହସୀ ପୁଅ ମାତା ଭାରତୀଙ୍କ କୋଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦିନ, ପରାଧୀନତାର ଅନ୍ଧକାରରେ ସେହି ଚେତନା ଥିଲା, ଯିଏ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଶକ୍ତି ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇ କହିଲା, ମୁଁ ତୁମଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମାଗିବି ନାହିଁ, ମୁଁ ନେଇଯିବି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ମୁଁ କୃତଜ୍ଞ ରାଷ୍ଟ୍ର ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି । ଆଜି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ବଙ୍ଗଳାର ଏହି ପବିତ୍ର ଭୂମିକୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି, ଯାହା ଶିଶୁ ସୁଭାଷଙ୍କୁ ନେତାଜୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇଥିବା, ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ତପ, ତ୍ୟାଗ, ଏବଂ ତିତିକ୍ଷାରେ ଗଢିଥିବା ଏହି ପୁଣ୍ୟ ଭୂମିକୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅନୁଭବ କରିଛି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତେ କିପରି ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି। ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନର ଶକ୍ତି ଯେପରି ତାଙ୍କ ଆତ୍ମ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ଶକ୍ତି, ଆଦର୍ଶ, ତପସ୍ୟା, ବଳିଦାନ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରେରଣା।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!