୨୦୨୯ ପୂର୍ବରୁ ଲାଗୁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୯ : ଭାରତୀୟ ସଂସଦରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଐତିହାସିକ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ ଆଗତ ହୋଇଛି। ତେବେ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପରସିମନ ପରେ ହିଁ ଏହି ବିଲ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନାରୀ ଶକ୍ତି ବନ୍ଦନ ଅଧିନିୟମ ଲୋକସଭାରେ ଆଗତ କରି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭାରେ ୩୩% ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଯଦି ବି ଏହା ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେବ, ତେବେ ୨୦୨୯ ପୂର୍ବରୁ ଏଥିରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ୨୦୨୯ ନିର୍ବାଚନ ବେଳକୁ ହିଁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ। ବିଲ୍‌ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେବଳ ପ୍ରଥମ ସୀମା ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପୁର୍ନଗଠିତ ହେବା ପରେ ଲାଗୁ ହେବ। ବିଲ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ହେବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ୨୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବାରମ୍ବାର ବାଧା ଉପୁଜିଥିଲା। ଏହି ବିଲ ଆଇନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୯ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କାରଣ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସୀମାବଦ୍ଧତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ବୟନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଜନଗଣନା କରାଯିବ। ଏହା ପରେ ହିଁ ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ଭାରତରେ ଜନଗଣନା ୨୦୨୭ ମସିହାରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସଟି) ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏହି ବିଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି) ପାଇଁ କୋଟା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି କୋଟା ରାଜ୍ୟସଭାରେ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟର ବିଧାନ ପରିଷଦରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ନାହିଁ। ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକସଭା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସିଟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହେବ। ଏହା ସହିତ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଆସନଗୁଡିକର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ। ସମ୍ବିଧାନର ୧୨୮ ତମ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ,୨୦୨୩ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଥମ ଜନଗଣନାର ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ତାରିଖର ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ପରେ ଏହା ଆଉ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ବିଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଧାରା ୨୩୯ ଏଏ, ୩୩୦ ଏ, ଏବଂ ୩୩୨ ଏ ର ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଆସନ, ଏକ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିଧାନସଭା ବିଧାନସଭା ଜାରି ରହିବ। ସଂସଦ ଯେପରି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସଂରକ୍ଷିତ ହେବ।ମନମୋହନ ସିଂହ ସରକାର ୨୦୧୦ରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବେଳେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍‌ ଆସିଥିଲା। ସେଥିରେ ଯେଉଁ ସବୁ ପ୍ରାବଧାନ ଥିଲା, ଏବେ କେବଳ ସେଥିରେ ଦୁଇଟି ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବିଲ୍‌ରେ ଆଙ୍ଗଲୋ ଇଣ୍ଡିଆନ କମ୍ୟୁନିଟିଙ୍କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ଓଡିଆନ୍ ନ୍ୟୁଜ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

SUPPORT US

Spread the love
error: Content is protected !!